پایان نامه بررسی نیروگاه بخاری

بار دیگر یکی از بهترین فایل ها در مورد پایان نامه بررسی نیروگاه بخاریبرای شما نمایش داده می شود که می تواند نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
پایان نامه بررسی نیروگاه بخاری

پایان-نامه-بررسی-نیروگاه-بخاری

 دانلود پایان نامه بررسی نیروگاه بخاری  در 215 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

قسمتهایی از متن:


مقدمه

با افزایش مقدار مصرف بالطبع مهندسین و متخصصین شروع به افزایش ظرفیت نیروگاه ها نمودند و تا حدی که امکانات فنی و تکنولوژی وقت اجازه می داد ظرفیت نیروگاه ها افزایش داده شده است .
تعیین ظرفیت نیروگاه بصورت بهینه ، متاثر از فاکتور های متفاوتی می باشد.
امروزه بسیار واضح است که قیمت برق تولید شده با افزایش ظرفیت نیروگاه کاهش می یابد . البته باید به این موضوع توجه داشت که برای یک نیروگاه افزایش ظرفیت باعث ازدیاد طول خط انتقال میشود و لذا افت انرژی در طول خط انتقال افزایش می یابد . با توجه به دو حقیقت فوق الذکر ، تعیین ظرفیت بهینه یک نیروگاه به طور ساده و ابتدایی توسط تجزیه و تحلیل مخارج نیروگاه در طول عمر آن و مسائل انتقال انرزی برق می باشد ولی این تحلیل بسیار ساده موضوع می‌باشد. نکات بسیار دیگری نیز در تعیین ظرفیت واحد های نیروگاه می تواند موثر باشد که در این پیشگفتار با آن آشنا شده و در گزارش به طور مفصل شرح داده می شود و نتیجه گیری های لازم اتخاذ خواهد گردید .

فاکتورهای مهم در تعیین ظرفیت واحد
پس از مشخص شدن و تعریف مقدار بار مورد نیاز برای زمان حال و آینده ، ظرفیت کل نیروگاه تعیین می شود . میتوان گفت که کمترین مقدار مورد نیاز برای ظرفیت نیروگاه حداقل می بایست برابر با بار پیک یا بالاترین مقدار مصرف مورد نیاز باشد . 
عوامل و فاکتور هایی که در تعیین ظرفیت و قدرت واحد های تشکیل دهنده یک نیروگاه موثر می باشند عبارتند از :  
الف) جنبه های اقتصادی در انتخاب و تعیین ظرفیت واحد .
ب) قابلیت اطمینان در سیستم تامین کننده برق .
ج‌)    قابلیت عملیاتی و فنی .
د)حساسیت نسبت به مسائل غیر قابل پیشگوئی و نامطمئن .
ه)تامین بودجه جهت ساخت .
و)مسائل خاص طراحی .
ز)محل و موقعیت نیروگاه و مسائل محیط زیست .
ك)جاده و راه های ارتباطی .
ل)امکانات ساخت در داخل کشور .
م)امکانات تعمیرات و بهره برداری در داخل کشور .
ت)‌مسائل شبکه .
نکات فوق مهمترین عواملی میباشند که در تعیین ظرفیت نیروگاه دخالت دارند . برای آشنا شدن با هریک ار فاکتور های فوق در این پیشگفتار توضیحات مختصری به شرح زیر داده میشود :
الف )  جنبه های اقتصادی در انتخاب ظرفیت واحد :
علت اصلی انتخاب واحد های بزرگ مسئله اقتصادی بودن آنها می باشد . با افزایش ظرفیت نیرو گاه هزینه نسبی ساخت آن کاهش می یابد .  
واحد سنجش اقتصادی در مورد نیروگاه های تولید برق معمولا بر اساس دلار بر کیلووات ساعت می باشد که نسبت به ظرفیت نیروگاه بر حسب مگاوات ترسیم می گردد .بخشی از نتیجه گیری

در این پروژه ارزیابی ظرفیت واحد های نیروگاه های بخاری بر اساس تعیین هزینه اولیه ، هزینه جاری ، امکانات ساخت داخل کشور – امکانات راه ها – و امکان تعمیرات در داخل کشور – پایداری و قابلیت اطمینان شبکه و سایر پارامتر های عمده دیگر انجام شده است
ظرفیت استاندارد واحد های نیروگاه های بخاری در 3 محدوده 250 – 320 و 500 مگاواتی دسته بندی می شود .
محدوده 250 مگاوات از نقطه نظر اهمیت به موضوع ساخت داخل در اولویت قرار دارد . محدوده 500 مگاوات از نقطه نظر اقتصادی قابل توجه می باشد . و در محدوده 320 مگاوات هر دو مورد ساخت داخل کشور و مسائل اقتصا دی در نظر گرفته شده و حالت وسط را به خود اختصاص می دهد .
با توجه به نمودار ها می توان دریافت که هر چه شبکه وسیعتر و بزرگتر می گردد . افت فرکانس در قبال خروج واحد ها کمتر می گردد و شبکه بالنسبه پایدار تر خواهد بود  و نهایتا بایستی گفت که با توجه به نمودار هایی که بررسی شد . در شبکه آینده واحد هایی با ظرفیت تا 630 مگاوات بدون هیچگونه مزاحمتی از لحاظ مسئله پایداری فرکانس می توانند بمنظور نصب مورد مطالعه و بررسی قرار گیرند
در این قسمت سعی می شود بر اساس نتایج بدست آمده در قسمت های مختلف این مطالعه ، نتیجه گیری کلی را بیان کرده و ارائه طریقی در زمینه انتخاب ظرفیت مناسب برای واحد های بخاری آینده با توجه به بهبود قابلیت اطمینان سیستم تولید سراسری کشور و تغذیه مطمئن تر مشترکین انجام شود .
نتایج بررسی های این گزارش نشان داده است . هرچه ظرفیت واحد های سیستم کوچکتر انتخاب شوند در حالیکه ظرفیت ذخیره یکسان باشد . شاخص های قابلیت اطمینان سیستم بهبود می یابند . کاهش ظرفیت واحد ها و بالطبع افزایش تعداد واحد های موجود کاهش احتمالات خروج ظرفیت سیستم می گردد و بالطبع سبب بهبود قابلیت اطمینان آن می شوند . مثلا احتمال خروج ظرفیت 1000 مگاوات در یک سیستم 100 ماشینه ( وقتی ظرفیت ماشین ها = 10 مگاوات باشند ) ، به مراتب کمتر از احتمال خروج همین میزان ظرفیت در یک سیستم 50 ماشینه ( وقتی ظرفیت ماشین ها 20 مگاوات باشد ) میباشد . از طرفی مشاهده کردید که در مطالعه قابلیت اطمینان سیستم تولید سراسری کشور شاخص های قابلیت اطمینان بدست آمده بر اساس میزان نا آمادگی واحد ها به مراتب بدتر از شاخص های بدست آمده بر اساس نرخ خروج اجباری (f.o.r ) آنها می باشد . که علت آن اختلاف زیاد بین پارامتر آمادگی و نرخ خروج اجباری واحد ها می باشد . محدودیت های ناشی از کمبود سوخت ، آب و فطعه یدکی و زمان زیاد تعمیرات عوامل اصلی این اختلاف هستند . هر چند پارامتر نرخ خروج اجباری تقریب خوبی برای نا آمادگی واحد ها در آینده می باشند و در اکثر مطالعات بررسی ظرفیت مورد نیاز آینده سیستم های تولید مورد استفاده قرار می گیرند . لیکن در مطالعه سیستم تولید سراسری کشور نتایج بدست آمده بر اساس F.O.R بخصوص برای سال 1370 از دقت مناسبی برخوردار نیست . البته چون از نتایج مطالعات جهت مقایسه طرح های مختلف توسعه تولید استفاده می شود . این عدم دقت تاثیر چندانی در مقایسه آنها ندارد با فرض به مدار آمدن واحد های بخاری ، گازی و سیکل ترکیبی برنامه ریزی شده در حال ساخت در سال 1378 ، شاخصهای قابلیت اطمینان سیستم ، بهبود چشمگیری نسبت به سال 1370 پیدا می کنند . نکته ای که بایستی بدان توجه شود ، مساوی بودن ظرفیت ذخیره سیستم در دو سال مذکور می باشد .


فهرست مطالب پایان نامه بررسی نیروگاه بخاری به شرح زیر می باشد:<

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: دانلود پروژه برق دانلود پایان نامه نیروگاه بخاری پایان نامه نیروگاه بخاری ارزيابي ظرفيت واحدهاي نيروگاههاي بخاري مقاله نیروگاه بخاری تحقیق رایگان نیروگاه هسته ای نگین فایل طرز کار نیروگاه بخار انواع نیروگاه نیروگاه حرارتی pdf اجزای نیروگاه